Dlaczego warto zainwestować w transkrypcję podcastu?
Czy na pewno Twój podcast jest dostępny dla wszystkich?
Myślisz, że: Tak, przecież jest opublikowany na wszystkich platformach streamingowych!
Natomiast w rzeczywistości ogromna część ludzi nie będzie się mogła z nim zapoznać. Sprawdź, dlaczego naprawdę warto robić transkrypcje podcastu!
Co jest transkrypcja i kto na niej skorzysta?
Najprościej mówiąc, transkrypcja to zamiana mowy na tekst – czyli spisanie materiału audio lub video. Transkrypcja może być pełna (dosłowna; razem z powtórzeniami, chrząknięciami, błędami, wtrąceniami itd.) lub standardowa (bez powtórzeń itd. i z korektą błędów/redakcją tekstu).
Mogą z niej skorzystać osoby niesłyszące/Głuche lub mające problemy ze słuchem. Szacuje się, że w Polsce żyje ok. 500 tys. osób niesłyszących i 900 tys. osób z poważnym uszczerbkiem słuchu*. Ale nie tylko oni skorzystają na Twojej transkrypcji – wiele osób woli czytać niż słuchać. Przesłuchanie godzinnego podcastu (nawet na przyspieszeniu) zajmuje też więcej czasu niż zapoznanie się z jego treścią w formie tekstowej. Nie zawsze też mamy możliwość włączenia nagrania, na przykład przez brak słuchawek, kiedy jedziemy autobusem. Pamiętaj, że to może być całkiem spore grono nowych odbiorców. Warto umożliwić wszystkim dostęp do Twoich treści audio.
* źródło: www.niepelnosprawni.pl, dane z 2019 r.
Dlaczego jeszcze warto mieć transkrypcję?
Transkrypcja:
– pozytywnie działa na pozycjonowanie (Google lubi literki!);
– możesz ją wykorzystać do stworzenia artykułu blogowego lub wpisu na social media czy newslettera (recykling treści!)
Transkrybowanie tekstu jest czasochłonnym zajęciem, które wymaga wiele cierpliwości i skrupulatności oraz znajomości zasad ortograficznych i stylistycznych. Ale transkrypcja to Twoja inwestycja. Możesz zaoszczędzić czas i zlecić ją osobie, która się w tym specjalizuje – czyli transkrybentowi/transkrybentce. Zobaczysz, że to w dłuższej perspektywie zaowocuje.
Jeśli potrzebujesz pomocy właśnie w takim zakresie, napisz do mnie: kontakt@shehelps.pl
Zobacz także:
-
Jak wybrać odpowiedni temat dla podcastu?
Chcesz zacząć nagrywać własny podcast, bo po prostu wydaje Ci się to świetnym pomysłem! Jest tylko mały problem. Jak wybrać odpowiedni temat?
-
Jak dodać swój podcast na YouTube i dlaczego warto to zrobić?
Jak dodać swój podcast na YouTube i dlaczego warto to zrobić? Popularność podcastów cały czas rośnie. Coraz więcej z nas przekonuje się do słuchania audio,…
-
Podcasty, które pomogą Ci w nauce angielskiego
Poznaj 5 podcastów o języku angielskim, które pomogą Ci posługiwać się nim na wyższym poziomie.